AINAŽI SALACGRĪVA LIMBAŽI ALOJA un STAICELE

O.Kiršteina ainavu dārzs Tūjā

+5
Katrā gadalaikā dārzam ir savs skaistums. Pavasarī cauri skrajam koku lapu zaļumam vīd jūras viļņu baltās putu muguras. Viskošākais dārzs ir vasaras pilnbriedā – zied daudzās dālijas, bet lielās sarkanlapu kannas sasniegušas 2,5 metru augstumu. Rudenī zeltainu spožumu rada kļavu lapotne. Pat lietavas, kas citus dārzus ietin pelēcīgā ūdens plīvurā, Kiršteinu dārzā var gaidīt ar prieku – tās iedarbina ūdens kaskādi!
Dārza projektēšanā padoms lūgts daiļdārzniecei Zentai Skrastiņai no Burtniekiem, taču sākotnējais projekts krietni pārveidots, tikpat kā atsakoties no sakņu dārza zonas.
Turpat blakus rāmi skalojas jūra. Saimnieku sajūsmina pelēkzilie akmens milži, ko pirms daudziem gadu tūkstošiem šļūdonis atnesis no Skandināvijas.

Sākotnējā dārza platība bija standarta 1200 m2, vēlāk izdevās piepirkt vēl 400 m2 lielu zemes strēli, kas ved uz jūru. Šī dārza daļa saimnieku sajūsmina visvairāk. Tā ir dabiska grava, pie mājas – 4 m, bet jūras pusē – jau 8 m dziļa! Akurāti pilsētnieciskais dārzs bija ieguvis neskartas dabas gabaliņu, kurā saimnieks izveidoja sešas kaskādes. Maija vidū gravā čaloja vien neliela tērcīte, bet agri pavasarī un lietus laikā tā pārvēršoties par mežonīgu kalnu upi!

Nogāzes nostiprinātas ar akmeņiem, iestādīti piemēroti augi. Saulainā stūrītī gozējas laimiņu kolekcija, saulrieteņi un eiforbijas, bet koku paēnā nogāze noklāta ar sūnām. Kopā ar tām ieaugušies meža augi – zaķskābenes, zilās vizbulītes, pat dzeltenie vizbuļi.

Katrā gadalaikā dārzam ir savs skaistums. Pavasarī cauri skrajam koku lapu zaļumam vīd jūras viļņu baltās putu muguras. Viskošākais dārzs ir vasaras pilnbriedā – zied daudzās dālijas, bet lielās sarkanlapu kannas sasniegušas 2,5 metru augstumu. Rudenī zeltainu spožumu rada kļavu lapotne. Pat lietavas, kas citus dārzus ietin pelēcīgā ūdens plīvurā, Kiršteinu dārzā var gaidīt ar prieku – tās iedarbina ūdens kaskādi!

Ojāram Kiršteinam ļoti patīk tumši sarkanie toņi. Tos dārzā ienes sarkanlapu kannas, rīcini, dālijas. Nesen iegādāta ieva ar tumšsārtām lapām un rozā ziediem.

Tumši sarkanos toņus izceļ un paspilgtina dzeltenā krāsa – bārbeles ar dzeltenām lapām, dekoratīvie kadiķi zeltainiem skuju galiem, izcili greznās zema auguma dālijas "Yellow Happiness" ar citrondzelteniem ziediem, kā arī mājas saulaini gaišās sienas.

Ēnainākās vietās labi jūtas rododendri. Tiem blakus aug dekoratīvie kadiķi, kuriem arī vajag skābu augsni. Šo kompāniju papildina saimniekam mīļās astilbes, kas tāpat vēlas mitru un paskābu augsni. Pie mājas ieejas austrumu pusē skaisti izskatās japāņu stūrītis – daži rododendru krūmi kopā ar interesantiem akmeņiem un papardēm. Paēnā lepojas arī hostu kolekcija.

Saulgozī pie mājas gaišās dienvidu sienas spilgti zeltainas zied eiforbijas jeb dievkrēsliņi, pumpurus rieš agrās peonijas.

2007. gadā Kiršteinu ģimenes dārzs uzvarēja Liepupes pagasta konkursā "Sakoptākā sēta" individuālo dzīvojamo māju piejūras grupā. Tā kā dārzs kļuvis par sirdslietu, saimnieks nolēma piedalīties Latvijas Dārzkopības un biškopības biedrības rīkotajā daiļdārzu konkursā. Saimnieku iepriecināja dāvana – kompaktdisks ar visu konkursā piedalījušos dārzu fotogrāfijām. No tām var daudz mācīties, jo konkursa mērķis ir ne tikai vērtēt, bet arī popularizēt gaumīgu dārzu veidošanas tradīcijas. Kiršteina kungs labprāt dalās ar zināšanām, Limbažu un Staiceles bibliotēku organizētajos pasākumos viņš rāda videomateriālus, kas filmēti gan savā, gan citos, pašos skaistākajos Latvijas dārzos. Stāsta par racionālu teritorijas plānošanu, puķu dobju formām, krāsu saskaņu un akcentiem, zāliena ierīkošanu un kopšanu, koku un krūmu izvietošanu, dažādu dārza dizaina objektu (skulptūru, akmeņu, strūklaku) novietojumu.

Dārzā apskatāmas 27 skujeņu šķirnes, 10 kadiķu, 7 tūju. Dekoratīvie krūmi- 14 šķirnes, hostas 10, dālijas 11, kannas 4. Amaranti, heiheras, delfīnijas, heliotropas, kohijas, ziemcietes 10 šķirnes. Var apskatīt akmeņu kolekciju, to enerģētiskā lauka noteikšana. Ekskursija pa Vidzemes akmeņaino jūrmalu.

2009. gadā ieguva godalgu žurnāla "Ievas māja" rīkotajā konkursā.
Atrašanās vieta
Liedaga iela 41, Tūja
lat: 57.497186968803575; lon: 24.384007860313474
Kontakti
+371 26417757
TUVUMĀ ESOŠI OBJEKTI

Apartamenti pie jūras Tūjā

Adrese:Liedaga iela 38, Tūja
Tālrunis:+371 26494573
Apartamenti pie jūrās Tūjā atrodas, tikai 250 metru attālumā no Tūjas pludmales. lasīt vairāk ››

Kempings "Jūrasdzeņi"

Adrese:Jūras iela 10, Tūja
Tālrunis:+371 26550574, +371 29410424
Kempings „Jūrasdzeņi” atrodas Baltijas jūras piekrastē, kur uz ziemeļiem no Zaķupes ietekas jūrā sākas dabas liegums “Vidzemes akmeņainā jūrmala”. lasīt vairāk ››

Tūjas mols un Tūjas pludmale

Adrese:Tūja
Savulaik Vidzemes jūrmalā tāds mols jeb laivu steķis kā Tūjā bija vienīgais no Mangaļsalas līdz pat Ainažiem. lasīt vairāk ››

Grilbārs "Jūrasbite"

Adrese:Jūras iela 10, Tūja
Tālrunis:+371 29777295, +37129225554
"Jūrasbite" ir pludmales grilbārs Tūjā, kempinga „Jūrasdzeņi” teritorijā, pašā jūras krastā, kur izbaudīt vasaru un vasaras sajūtas – jūru, smiltis, lielisku maltīti, vēsu alu, pozitīvas un dzirkstošas emocijas, draugu sabiedrību, mājīgu atmosfēru, saldo kokteiļu garšu, iemīlēšanos… lasīt vairāk ››

Kafejnīca "Liedags - L"

Adrese:Liedaga iela 3, Tūja
Tālrunis: +371 29777295
Pašā Tūjas centrā atrodas veikals Elvi, Tūjas Beķereja un Liedags-L kafejnīca. lasīt vairāk ››
  Atpakaļ  izdrukātPastāsti draugiem 
Piesakies jaunumiem

© 2009-2023 Limbažu novada pašvaldība. Visas tiesības aizsargātas »