AINAŽI SALACGRĪVA LIMBAŽI ALOJA un STAICELE

„Limbažu Filcs” vēstures liecību ekspozīcija

Audio:

Pastāvīga bijušās Fabrikas „Limbažu Filcs” vēstures liecību ekspozīcija. Vēsturisks stāstījums. Filcēšanas darbnīcā iespēja iemēģināt roku filca suvenīru gatavošanā.

Dabīgais materiāls - vilna - bija viena no tirdzniecības precēm, ar ko viduslaikos andelējās vietējie tirgoņi. Plašākais vilnas izmantošanas uzplaukums Limbažos saistīts ar fabriku "Limbažu Filcs", kas ir vienīgais lielais rūpniecības uzņēmums pilsēā visā Limbažu vēsturē. Fabrika darbu uzsāka 19.gs. otrajā pusē, kad Ziemeļvidzemē sākās straujš tekstilrūpniecības uzplaukums. 20.gs. sākuma gados "Limbažu Filcs" bija viens no lielākajiem uzņēmumiem Latvijā ar 500 darbiniekiem. mazpilsētas dzīve noritēja saskaņā ar fabrikas svilpes signālu, kas darbojās vēl padomju laikos. Strādāja maiņās - ilgums bija 11 stundas.

Sākumā mehānismus darbināja ar tvaika spēku, bet 19.gs. nogalē fabrikā uzstādīja "Lenc" firmas elektrostaciju, kā kurināmo izmantojot Duņezera Droģu purvā sarakto kūdru. Saražoto elektroenerģiju izmantoja ne tikai fabrikas vajadzībām, bet arī pasta un policijas ēkās, dzīvojamo namu un ielu apgaismošanai. Fabrikā ražoja kungu un dāmu cepures, filcu, filca zābakus. Vēlāk padomju gados cepuru ražošana tika pārtraukta, ražoja tikai velteņus līdz pusmiljonam gadā. Strādniekiem bija arī savs klubs, te bija arī viens no pirmajiem televizoriem Limbažos.

Filca velteņu stāsts Limbažos beidzas 1992.gadā, kad, nesaņemot samaksu par pasūtījumu, fabrika darbu pārtrauca. 1996.gada maijā bijušo īpašnieku Husmaņu mantinieku pārstāvji Privatizācijas aģentūrā fabriku nopirka par 1 latu. Mūsdienās daļā fabrikas telpu ierīkots Mūžizglītības un veselības veicināšanas centrs "Filcītis", bet ražotnes tukšās ēkas gaida jaunas idejas un vērienīgas investīcijas.

Atrašanās vieta
Mūru iela 21, Limbaži
lat: 57.51467723428244; lon: 24.71054982660082
Pieejamība

Kontakti
Darba laiks
Iepriekšēja pieteikšanās
TUVUMĀ ESOŠI OBJEKTI

Apartamenti Lemisele

Adrese:Dzirnavu iela 8, Limbaži, LV-4001
Tālrunis:+37129256636

Trīs kambari

Adrese: Limbaži, Baumaņu Kārļa laukums 3
Tālrunis: +371 64070711

Mūžizglītības centrs „Filcītis ”

Adrese:Mūru iela 21, Limbaži
Tālrunis: +371 20030380
Senās Limbažu Filca fabrikas vēstures liecību ekspozīcija. Fabrikas teritorijas un atjaunotās kluba ēkas apskate. Vēsturisks stāstījums, īsfilmas par filca
ražotni. Filcēšana. Mūsdienu filca darinājumu izstāde. lasīt vairāk ››

Ģildes iela

Veidojusies 14.gs. Apbūvēta 18. gs. beigās un 19. gs. Uz šīs ielas atrodas nams, kurā par fotogrāfa K. Sarkangalvja palīgu strādājis gaišreģis Eižens Finks. Gids, vadājot pastaigā pa pilsētu, parādīs arī, kur uz Ģildes ielas atradies pilsētas cietums.

lasīt vairāk ››

Improvizācijas leļļu teātra studija "Ilze"

Adrese:Burtnieku iela 2, Limbaži
Tālrunis:+ 371 20590799
Bezmaksas radošā darbnīca, kurā ikviens interesents var mācīties izgatavot leļļu teātra lelles.
lasīt vairāk ››
  Atpakaļ  izdrukātPastāsti draugiem 
Piesakies jaunumiem

© 2009-2023 Limbažu novada pašvaldība. Visas tiesības aizsargātas »