AINAŽI SALACGRĪVA LIMBAŽI ALOJA un STAICELE
22. decembris, 2022.

Liepupes baznīca tikusi pie atjaunotas fasādes

Gads tuvojas noslēgumam, vēl jānokārto dažādas formalitātes un atskaites un tad arī Liepupes baznīcas fasādes atjaunošanas darbi būs pabeigti. Pavasarī, kad būs apžuvis, atliks sakārtot zālienu ap baznīcu un tad senais Liepupes dievnams atklāsies pilnā krāšņumā. 

Nākamajā 2023. gadā Liepupes baznīcai apritēs divsimti četrdesmit gadi, kopš tā uzcelta. Šinī laika periodā, baznīcā un ap to ir risinājušies dažādi notikumi. Viens zīmīgs, nepatīkams un drūms notikums risinājās 1971.gada 29. novembrī, kad Liepupes baznīca tika nodedzināta. Šajos gados līdzīgi cieta arī daudzas citas Latvijas baznīcas. Pēc tam 1980.g. izdegušo baznīcu vietējā vara gribēja nojaukt, taču drupas tomēr palika. Gāja laiks un pateicoties Imanta Ziedoņa idejai, mākslas zinātnieka Ojāra Spārīša iesaistei un vietējo ļaužu atbalstam draudzes priekšnieka Valda Andersona vadībā 1989. gadā tika sākta baznīcas atjaunošana. 1994. gadā atjaunotajā baznīcā jau notika dievkalpojums.

Kopš tā laika ir pagājušas jau trīs desmitgades un dievnams, kā jau jebkura cita ēka mūsu klimatiskajos apstākļos,  bija noilgojies pēc atjaunošanas un savešanas kārtībā. Pateicība Dievam, ka mēs tagad dzīvojam brīnišķīgā laikā, daudz savādākā un labākā nekā tas bija padomju okupācijas gados, kad pastāvošā valsts vara tikai centās nomērdēt un iznīcināt visu kas labs, svēts un godājams. Tagad vēsturiskas ēkas, tajā skaitā arī baznīcas, var gūt atbalstu Eiropas Savienības finansētajās programmās un arī pašvaldības neatsaka palīdzību. Draudze viena pati nav spējīga uzturēt un saremontēt šādu vēsturisku ēku.  Vēsture rāda, ka cauri gadsimtiem šīs daudzās baznīcas ir celtas un uzturētas sadarbībā ar tā brīža pastāvošo varu, muižniecību, tirgotājiem un sabiedrību. Izņēmums bija padomju okupācijas vara. Tāpēc šodien esam patiešām priecīgi, ka ir iespējama šāda sadarbība. Paldies partnerībai ‘’Jūrkante’’, kura koordinē LEADER programmu, ka tika atbalstīta mūsu iecere sakārtot baznīcas fasādi, cokolu un lietus ūdens noteksistēmu. Paldies  Limbažu novada pašvaldībai, kura palīdzēja ar līdzfinansējumu šinī projektā. Paldies arī būvniekiem, būvuzraudzībai, Nacionālajai Kultūras mantojuma pārvaldei un arhitektiem, ka neskatoties uz dažām grūtībām un sarežģījumiem darba gaitā, tomēr izdevās visu plānoto paveikt.

Protams, ka ar šo projektu viss nav beidzies, vēl ir nepieciešams restaurēt un savest kārtībā baznīcas logus. Ir jāsaprot un jāapzinās, ka tuvākajā desmitgadē vajadzēs mainīt jumta segumu un būs jātur rūpe par vēl daudz dažādām lietām. Tāpēc mēs ceram uz enerģiskiem cilvēkiem, kuriem nav vienaldzīga šī skaistā Liepupes baznīca, mēs ceram uz sadarbību ar mūsu apkārtējiem cilvēkiem, novadu un valsti. Uz to mēs visu ceram, apzinoties, ka nākotne tomēr pieder Dievam, bet mums ir dota šī diena, kuru mēs katrs varam nodzīvot Dievam par godu un apkārtējiem par svētību un prieku.

Izdevušos, mierīgu - gan iekšēji, gan ārēji  - un Dieva svētītu jums jauno gadu!

Autors: Liepupes draudze
Titulbilde
  TakaisinKerro ystävillesi