Pirmdiena, 25. oktobris
Vārda dienas: Beāte, Beatrise

„Limbažu Filcs” vēstures liecību ekspozīcija

Audio:

Pastāvīga bijušās Fabrikas „Limbažu Filcs” vēstures liecību ekspozīcija. Vēsturisks stāstījums. Filcēšanas darbnīcā iespēja iemēģināt roku filca suvenīru gatavošanā.

Piedāvā: gida pakalpojumi
Svinību telpu vietu skaits: 50
Darba laiks:
Iepriekšēja pieteikšanās
Adrese:Mūru iela 21, Limbaži
GPS: lat: 57.51467723428244; lon: 24.71054982660082
Tālrunis:+371 20030380
Internetā:www.limbazufilcs.lv; E-pasts: limbazufilcs@gmail.com

Dabīgais materiāls - vilna - bija viena no tirdzniecības precēm, ar ko viduslaikos andelējās vietējie tirgoņi. Plašākais vilnas izmantošanas uzplaukums Limbažos saistīts ar fabriku "Limbažu Filcs", kas ir vienīgais lielais rūpniecības uzņēmums pilsēā visā Limbažu vēsturē. Fabrika darbu uzsāka 19.gs. otrajā pusē, kad Ziemeļvidzemē sākās straujš tekstilrūpniecības uzplaukums. 20.gs. sākuma gados "Limbažu Filcs" bija viens no lielākajiem uzņēmumiem Latvijā ar 500 darbiniekiem. mazpilsētas dzīve noritēja saskaņā ar fabrikas svilpes signālu, kas darbojās vēl padomju laikos. Strādāja maiņās - ilgums bija 11 stundas.

Sākumā mehānismus darbināja ar tvaika spēku, bet 19.gs. nogalē fabrikā uzstādīja "Lenc" firmas elektrostaciju, kā kurināmo izmantojot Duņezera Droģu purvā sarakto kūdru. Saražoto elektroenerģiju izmantoja ne tikai fabrikas vajadzībām, bet arī pasta un policijas ēkās, dzīvojamo namu un ielu apgaismošanai. Fabrikā ražoja kungu un dāmu cepures, filcu, filca zābakus. Vēlāk padomju gados cepuru ražošana tika pārtraukta, ražoja tikai velteņus līdz pusmiljonam gadā. Strādniekiem bija arī savs klubs, te bija arī viens no pirmajiem televizoriem Limbažos.

Filca velteņu stāsts Limbažos beidzas 1992.gadā, kad, nesaņemot samaksu par pasūtījumu, fabrika darbu pārtrauca. 1996.gada maijā bijušo īpašnieku Husmaņu mantinieku pārstāvji Privatizācijas aģentūrā fabriku nopirka par 1 latu. Mūsdienās daļā fabrikas telpu ierīkots Mūžizglītības un veselības veicināšanas centrs "Filcītis", bet ražotnes tukšās ēkas gaida jaunas idejas un vērienīgas investīcijas.

  AtpakaļPastāsti draugiem 
Piesakies jaunumiem

Mājas lapa izveidota Centrālā Baltijas jūras reģiona pārrobežu sadarbības programmas 2014. - 2020. gadam projekta "Hanzas vērtības ilgtspējīgai sadarbībai" (HANSA), nr. CB110, ietvaros.