Pirmdiena, 29. novembris
Vārda dienas: Ignats, Virgīnija

Aģes dižozols no Vidrižu pagasta un tā Spēkozola stāsts ir uzvarējis Eiropas gada koka 2021 Latvijas konkursā un nākamā gada februārī pārstāvēs Latviju šī konkursa Eiropas finālā

22. novembris, 2021.
2021. gada 22. maijā, Vispasaules bioloģiskās daudzveidības dienā, arī Latvijā pirmo reizi sākās konkurss “Eiropas Gada koks Latvijā”, lai apzinātu un iepazītu kokus ar aizraujošiem stāstiem, iespaidīgiem izmēriem un nozīmīgu lomu kultūrvēsturiskā mantojuma un dabas vērtību saglabāšanā. Aģes dižozolu pieteica Ivars Šmits. Ozols aug netālu no Ivara dzimtas īpašuma Medņi, Vidrižu pagastā, Aģes krastā. Tā apkārtmērs: 5,52 m, augstums 16 m, vecums - ap 250 gadi.

19. novembrī pie Aģes dižozola notika Eiropas gada koka trīs laureātu godināšana. Otrās vietas ieguvējs ir Šarlotes dižozols no Kurzemes, Vecpils pagasta, bet trešo godalgu ieguva Senču ozols no Garozas, Zemgalē. Pēc apbalvojumu saņemšanas pie Aģes dižozola uzstādijām konkursa organizētāju Latvijas Mežu sertifikācijas padomes un Latvijas Meža īpašnieku biedrības dāvāto koka solu, pie kura tiks piestiprināta uzvarētāja goda plāksne. Pēc tam viesi, sanākušie kaimiņi, kā arī Vidrižu pagasta pārvaldes pārstāvji vienojās kopīgā talkā, lai attīrītu Aģes dižozola apkārtni no jaunajiem saaugušajiem krūmiem. Noslēgumā visi devāmies uz netālu augošo Spēkozolu birzi, kurā iestādijām konkursa organizatoru dāvāto ozolu.

Aģes dižozola stāsts:

Kad pēc padomju okupācijas Šmitu dzimta atguva dzimtas viensētu "Medņi", Kārlis Šmits savās bērnības dienu takās Aģes upes krastā atklāja varenu ozolu. Tas bija ieaudzis krūmos un krasta kokos, bet pēc atbrīvošanas no apauguma atklājās visā savā varenumā, slejot zarus pār upi no stāvkrasta malas. To nosauca par Aģes dižozolu, lībiski Aḑā sūrtäm. Pēdējos 15 gados ozols ir iedvesmojis dzimtas pārstāvjus izzināt dižkokus un apzināties, ka Latvija, ar otru lielāko dižkoku blīvumu tūlīt pēc Lielbritānijas, ir Eiropas dižkoku lielvalsts. Tas iedvesmojis Spēkozola kustības rašanos, bijis sākums Spēkozolu pārgājienam, kā arī iedvesmojis Šmitu dzimtu kopā ar draugiem un paziņām stādīt jaunu trejdeviņu Spēkozolu birzi. Aģes dižozols ir kļuvis par populārāko dižkoku Vidrižu pagastā un, iespējams, arī Limbažu novadā. To apmeklē daudzi ceļotāji, slēpņotāji un latviskās dzīvesziņas kopēji. Līdz ar tautas atmodu un netkarības atgūšanu, ozols ir atvēries pasaulei, lai priecētu, izglītotu un iedvesmotu!

 

Informācija par rezultātiem konkursa Latvijas mājaslapā: https://www.eiropasgadakoks.lv/article/view/32

Konkursa Eiropas mājaslapa: https://www.treeoftheyear.org

Informācija par Aģes dižozolu: https://spekozols.lv/ages-dizozols/

Pielikumā foto no uzvarētāju apbalvošanas un talkas pie Aģes dižozola 19. novembrī.

  AtpakaļPastāsti draugiem 
Piesakies jaunumiem

Mājas lapa izveidota Centrālā Baltijas jūras reģiona pārrobežu sadarbības programmas 2014. - 2020. gadam projekta "Hanzas vērtības ilgtspējīgai sadarbībai" (HANSA), nr. CB110, ietvaros.